Chojna, ul. Transportowa 9

Możliwość negocjacji cen, skontaktuj się i zamów bezpośrednio przez telefon | Złóż zamówienie telefonicznie! Zadzwoń teraz: 91 402 13 67 | Możliwość kupna stacjonarnie! Chojna, ul. Transportowa 9

Sklep internetowy Nawiewnikokienny.pl

Rodzaje nawiewników okiennych

Większość domów w Polsce wyposażona jest w wentylację grawitacyjną, w której swobodny przepływ powietrza do wnętrza domu zapewniały szczeliny w oknach oraz drzwiach, a także nieszczelności w ścianach. Wraz z rozwojem technologii i budownictwa wprowadzono nowoczesne skrzydła drzwiowe i okienne wyposażone w nowoczesne systemy, a także uszczelki, co prowadzi do problemów z wentylacją. Aby pozbyć się zjawiska nadmiernie uszczelnionych budynków, wprowadzono nawiewniki okienne.

Czym są nawiewniki okienne i jakie są ich rodzaje?

Nawiewniki okienne są niewielkimi, bardzo prostymi elementami, których głównym zadaniem jest doprowadzanie świeżego powietrza z zewnątrz do wewnątrz budynku. Dzięki zamontowaniu ich na oknie przepływ powietrza jest możliwy, nawet kiedy skrzydło jest zamknięte. Nawiewniki okienne można montować na praktycznie każdym rodzaju okna, niezależnie od jego modelu czy rozmiaru.

Warto pamiętać, że nawiewnik odpowiada wyłącznie za doprowadzanie powietrza do wnętrza budynku, nie odprowadza na zewnątrz zużytego powietrza. W zależności od tego, jak zbudowany jest nawiewnik, może zapewniać zmienną lub stałą wymianę powietrza. Obecnie dostępne są różne modele tego rodzaju, wśród których można wyróżnić:

  • Nawiewniki okienne sterowane ręcznie,
  • Nawiewniki okienne higrosterowane,
  • Nawiewniki okienne ciśnieniowe,
  • Nawiewniki okienne dwusystemowe,
  • Nawiewniki okienne termostatyczne.

Pierwszym rodzajem są nawiewniki sterowane ręcznie. To, na jakiej pozycji zostanie ustawiona przesłona, zależy od użytkownika i wpływa na wydajność nawiewników. Na działanie nawiewników sterowanych ręcznie wpływa również różnica ciśnień na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia. Pozostałe rodzaje nawiewników sterowane są automatycznie, w zależności od konkretnego czynnika. Pierwsze z nich są nawiewniki higrosterowane. Wewnątrz niego znajduje się prosty czujnik poziomu wilgotności. Gdy się podnosi, więcej powietrza trafia do wnętrza pomieszczeń, a gdy robi się sucho – mniej powietrza jest wpuszczane do domu.

Kolejnym rodzajem są nawiewniki okienne ciśnieniowe. Działanie tego rodzaju nawiewników opiera się na różnicy ciśnień. Jeżeli jest ona spora, nawiewniki ograniczają przepływ powietrza. Obecnie jest to najbardziej popularny model nawiewników. Strumień powietrza nie zmienia się pod wpływem siły wiatru czy zmian temperatury. Nawiewniki okienne dwusystemowe są połączeniem nawiewników ciśnieniowych i higrosterowalnych. Nawiewniki okienne termostatyczne opierają swoje działanie na czujniku temperatury. Przepływ rośnie wraz ze wzrostem temperatury, a maleje w sytuacji, kiedy na zewnątrz temperatura spada.