Chojna, ul. Transportowa 9

Możliwość negocjacji cen, skontaktuj się i zamów bezpośrednio przez telefon | Złóż zamówienie telefonicznie! Zadzwoń teraz: 91 402 13 67 | Możliwość kupna stacjonarnie! Chojna, ul. Transportowa 9

Sklep internetowy Nawiewnikokienny.pl

Kryteria wyboru kratek wentylacyjnych

Wentylacja jest jednym z najważniejszych elementów w budynku. Wśród wielu elementów, mających wpływ na poprawne funkcjonowanie całej instalacji wentylacyjnej, warto wyróżnić kratki wentylacyjne. Są one częścią pełniącą nie tylko funkcje użytkowe, ale i estetyczne. To właśnie kratka wentylacyjna jest najbardziej widocznym elementem wentylacji, niezależnie od tego, czy jest to wentylacja mechaniczna, czy naturalna.

Na czym skupić się podczas wyboru kratki wentylacyjnej?

Podczas poszukiwania kratki wentylacyjnej do domu, warto zwrócić uwagę nie tylko na jej wygląd, ale także cechy użytkowe. Pierwszą kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest kształt. Obecnie najbardziej popularne są kratki prostokątne, jednak coraz częściej spotkać można także kratki kwadratowe czy okrągłe. W większości przypadków kształt kratki jest dopasowany do kształtu przewodu, jednak obecnie coraz częściej kratki dobierane są do osobistych preferencji.

Wymiary kratki powinny być dopasowane do wielkości kanału. Nie bez znaczenia jest również tworzywo, z jakiego została wykonana kratka wentylacyjna. Obecnie najczęściej wybierane są te z tworzywa sztucznego, ponieważ dostępne są w różnych wariantach kolorystycznych i są stosunkowo tanie. Dzięki różnorodności kolorystycznej kratki można dopasować do praktycznie każdego pomieszczenia. 

Poszukując idealnej kratki wentylacyjnej, należy zwrócić uwagę na jej funkcjonalność. Obecnie można wyróżnić kilka rodzajów kratek wentylacyjnych. Do najpopularniejszych z nich należą kratki otwarte oraz kratki z żaluzją. Kratki otwarte najprostszym modelem, przez który powietrze napływa całą powierzchnią kratki bez ingerencji człowieka. Drugim modelem są kratki z żaluzją, w których żaluzja pozwala na kontrolę nad intensywnością wymiany powietrza. Do większości modeli dołączony jest sznurek, dzięki któremu użytkownik może zmienić położenie żaluzji.

Bardzo ważnym kryterium wyboru kratki wentylacyjnej jest również możliwość łatwego czyszczenia. Dobrym wyborem są kratki złożone z dwóch elementów – ramki oraz elementu, który można swobodnie wyciągać. Dzięki takiej konstrukcji można z łatwością usunąć z wnętrza kratki kurz i inne zanieczyszczenia. Jak widać, dobór kratki wentylacyjnej jest naprawdę istotny i wpływa na późniejszy komfort użytkowania pomieszczeń, dlatego warto dobrze przemyśleć wybór.