Chojna, ul. Transportowa 9

Możliwość negocjacji cen, skontaktuj się i zamów bezpośrednio przez telefon | Złóż zamówienie telefonicznie! Zadzwoń teraz: 91 402 13 67 | Możliwość kupna stacjonarnie! Chojna, ul. Transportowa 9

Sklep internetowy Nawiewnikokienny.pl

Jak zadbać o odpowiedni wyciąg powietrza z pomieszczeń sanitarnych?

Wentylacja jest jedną z najważniejszych instalacji w domu, zapewniającą dostęp do świeżego powietrza w pomieszczeniach i usuwanie zużytego powietrza na zewnątrz budynku. Poprawnie wykonana wentylacja jest wymagana nie tylko w domach czy mieszkaniach, ale także sklepach, lokalach użytkowych, szpitalach czy restauracjach. Dobry wyciąg powietrza jest szczególnie ważny w pomieszczeniach sanitarnych, gdzie wilgoć i ciepło sprzyjają powstawaniu pleśni i grzybów.

Jak powinien wyglądać wyciąg powietrza w pomieszczeniach sanitarnych?

Większość osób mówiąc o pomieszczeniach sanitarnych, ma na myśli łazienkę. Odpowiednio zaprojektowana wentylacja zapewni właściwy wyciąg powietrza, usuwając tym samym nadmiar wilgoci i zanieczyszczone powietrze nie tylko z łazienki, ale z całego budynku. Niewłaściwie wykonana wentylacja skutkuje skraplaniem się wody na ścianach pomieszczenia sanitarnego i jej wnikaniem w ściany, przez co później może dojść do rozwoju grzybów lub pleśni na ścianach i suficie.

Zanieczyszczone powietrze oraz rozwijająca się pleśń na ścianach może bardzo negatywnie odbijać się na zdrowiu domowników, powodując alergie czy schorzenia układu oddechowego. W większości łazienek wystarczy zamontować wentylację grawitacyjną, czyli kratkę wentylacyjną. Warto umieścić ją daleko od drzwi, dzięki czemu strumień powietrza dotrze do większej powierzchni łazienki, usuwając wilgoć i dostarczając świeżego powietrza.

Jeżeli kratka wentylacyjna nie zapewnia odpowiedniego wyciągu powietrza, warto zastanowić się nad wentylacją mechaniczną. To rozwiązanie sprawdzi się nie tylko w domowych łazienkach, ale także w zakładach gastronomicznych, salonach kąpielowych i innych miejscach o dużej powierzchni, w których panuje wilgoć i wysoka temperatura. Wentylacja mechaniczna jest wyposażona w wentylatory montowane w kanałach wywiewnych lub kratkach. Pozwalają one na wzmocnienie wyciągu powietrza, usuwając nadmiar pary wodnej. Należy pamiętać, że nie powinno się montować wentylatorów w przewodach wentylacyjnych, jeżeli w łazience umieszczone są wloty do pieca gazowego, ponieważ wentylator może zasysać spaliny i wtłaczać je do łazienki, co stanowi poważne zagrożenie zdrowia i życia domowników.