Chojna, ul. Transportowa 9

Możliwość negocjacji cen, skontaktuj się i zamów bezpośrednio przez telefon | Złóż zamówienie telefonicznie! Zadzwoń teraz: 91 402 13 67 | Możliwość kupna stacjonarnie! Chojna, ul. Transportowa 9

Sklep internetowy Nawiewnikokienny.pl

Rodzaje kratek wentylacyjnych

Kratki wentylacyjne są zakończeniem przewodu wentylacyjnego, stanowiąc jednocześnie jego estetyczne wykończenie. Stanowią najbardziej widoczny element instalacji, montuje się je zarówno w przypadku wentylacji naturalnej, jak i mechanicznej. Obecnie dostępnych jest wiele rodzajów kratek wentylacyjnych, różniących się wyglądem, kolorem czy mechanizmem. Niezależnie od jej rodzaju, ma ona za zadanie maskować dziurę w ścianie oraz zapobiegać wpadaniu zanieczyszczeń przez komin.

Jakie są dostępne rodzaje kratek wentylacyjnych?

Kratki wentylacyjne można podzielić ze względu na różne kryteria. Pierwszym z nich jest materiał wykonania. Obecnie dostępne są kratki wykonane z tworzyw sztucznych lub metalu. Można spotkać metalowe kratki wykończone w taki sposób, aby przypominały inny metal – złoto, miedź lub srebro. Kratki wentylacyjne można podzielić również ze względu na kształt. W tym podziale wyróżnia się kratki prostokątne, kwadratowe, okrągłe oraz w kształcie elipsy.

Kratki wentylacyjne można podzielić również ze względu na kolor – najpopularniejsze są białe kratki, jednak dostępne są również kratki kolorze szarym, beżowym lub bardziej unikatowych barwach. Ze względu na wykończenie wyróżnić można kratki matowe, połyskujące, satynowe lub celowo postarzane. Nieco bardziej rozbudowanym podziałem kratek wentylacyjnych jest ten ze względu na funkcję i rozmieszczenie. Ze względu na funkcję można wyróżnić:

  • Kratki ścienne – montowane na ścianie,
  • Kratki sufitowe – montowane za pomocą pierścienia lub kołków na suficie,
  • Kratki wentylacyjne podłogowe – wykonane najczęściej ze stali, montowane w budynkach użyteczności publicznej i nowym budownictwie,
  • Kratki wentylacyjne z wentylatorem – mają wbudowany wentylator, dzięki któremu cała wilgoć wyprowadzana jest na zewnątrz budynku.

Ciekawym rozwiązaniem są także kratki higrosterowalne, wykorzystywane przede wszystkim w miejscach o podwyższonym poziomie wilgoci. Znajdują zastosowanie w pralniach, kuchniach czy łazienkach. Samoistnie regulują przepływ powietrza, dostosowując je do panujących w pomieszczeniu warunków. Przepływ powietrza jest zależny od poziomu wilgotności względnej w danym pomieszczeniu.