Chojna, ul. Transportowa 9

Możliwość negocjacji cen, skontaktuj się i zamów bezpośrednio przez telefon | Złóż zamówienie telefonicznie! Zadzwoń teraz: 91 402 13 67 | Możliwość kupna stacjonarnie! Chojna, ul. Transportowa 9

Sklep internetowy Nawiewnikokienny.pl

Nawiewniki okienne ciśnieniowe czy higrosterowane – które wybrać?

Wybór odpowiedniego typu nawiewnika ma duże znaczenie dla utrzymania właściwej jakości powietrza i komfortu użytkowników. Istnieją dwa popularne rodzaje nawiewników: ciśnieniowe i higrosterowane. Które z nich warto wybrać?

Charakterystyka nawiewników ciśnieniowych

Nawiewniki ciśnieniowe to najprostszy i najtańszy rodzaj nawiewnika. Są one wyposażone w kratki wentylacyjne o stałych rozmiarach otworów, które umożliwiają przepływ powietrza bez względu na warunki atmosferyczne. Nawiewniki tego typu są najczęściej stosowane w miejscach, gdzie wymagana jest stała cyrkulacja, np. w łazienkach, kuchniach czy toaletach. Wadą modeli ciśnieniowych jest brak możliwości regulacji przepływu powietrza. Co to oznacza w praktyce? W przypadku, gdy warunki atmosferyczne ulegają zmianie, a w szczególności podczas silnego wiatru, może dojść do nadmiernego przepływu powietrza i w konsekwencji do utraty ciepła. Ponadto, nawiewniki ciśnieniowe nie uwzględniają wilgotności powietrza. W okresie zimowym może prowadzić to do pojawienia się wilgoci na powierzchniach okien i ścian.

Charakterystyka nawiewników higrosterowanych

Nawiewniki higrosterowane to nieco nowocześniejsze rozwiązanie. Są one wyposażone w regulowany element higrostatyczny, który umożliwia kontrolowanie przepływu powietrza w zależności od jego wilgotności. Co to oznacza? Im wyższa wilgotność powietrza, tym większy przepływ powietrza przez nawiewnik. Dzięki temu nawiewniki higrosterowane umożliwiają utrzymanie optymalnej wilgotności w pomieszczeniu, co wpływa pozytywnie na komfort użytkowników oraz na trwałość elementów budynku. Tego typu modele są jednak zazwyczaj droższe od nawiewników ciśnieniowych. Konieczne jest również dobranie odpowiedniej wielkości modelu, aby zapewnić optymalną wymianę powietrza.