Chojna, ul. Transportowa 9

Możliwość negocjacji cen, skontaktuj się i zamów bezpośrednio przez telefon | Złóż zamówienie telefonicznie! Zadzwoń teraz: 91 402 13 67 | Możliwość kupna stacjonarnie! Chojna, ul. Transportowa 9

Sklep internetowy Nawiewnikokienny.pl

Nawiewniki okienne kontra mikrowentylacja. Które rozwiązanie jest lepsze?

Właściwa wentylacja pomieszczeń jest kluczowa dla utrzymania komfortu mieszkania i zdrowia jego mieszkańców. Na rynku dostępne są różne rozwiązania, które mają na celu zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza. W tym artykule porównamy dwa popularne systemy – nawiewniki okienne i mikrowentylację.

Nawiewniki okienne – zalety i wady

Nawiewniki okienne to urządzenia montowane w ramach okiennych, które umożliwiają dopływ świeżego powietrza do pomieszczeń. Ich główną zaletą jest prostota działania oraz możliwość regulacji ilości napływającego powietrza. Dzięki temu można dostosować przepływ powietrza do indywidualnych potrzeb mieszkańców oraz warunków atmosferycznych. Jednak nawiewniki okienne mają również swoje wady. Przede wszystkim, niektóre modele mogą być słabo izolowane, co prowadzi do strat ciepła i zwiększa koszty ogrzewania. Ponadto, nawiewniki nie zawsze gwarantują równomierną wymianę powietrza, co może prowadzić do problemów z wilgocią i pleśnią. W przypadku hałaśliwego otoczenia, mogą również wprowadzać do pomieszczeń niepożądane dźwięki – zwłaszcza jeśli wybierzemy tani model kiepskiej jakości.

Mikrowentylacja – skuteczne rozwiązanie?

Mikrowentylacja polega na minimalnym uchyleniu okna, tak aby umożliwić napływ świeżego powietrza, ale jednocześnie nie powodować znacznego spadku temperatury w pomieszczeniu. Jest to rozwiązanie często stosowane w nowoczesnych oknach, które posiadają specjalne funkcje umożliwiające mikrowentylację. Zaletą mikrowentylacji jest jej prostota oraz brak konieczności instalowania dodatkowych urządzeń. Ponadto, dzięki temu rozwiązaniu można uniknąć problemów z hałasem zewnętrznym oraz utratą ciepła. Niemniej jednak, mikrowentylacja może nie być wystarczająca w przypadku dużych pomieszczeń lub tych o wysokim poziomie wilgotności. W takich sytuacjach może być konieczne zastosowanie dodatkowych systemów wentylacyjnych lub nawiewników okiennych.