Chojna, ul. Transportowa 9

Możliwość negocjacji cen, skontaktuj się i zamów bezpośrednio przez telefon | Złóż zamówienie telefonicznie! Zadzwoń teraz: 91 402 13 67 | Możliwość kupna stacjonarnie! Chojna, ul. Transportowa 9

Sklep internetowy Nawiewnikokienny.pl

Jak dobrać klamkę do okucia i profilu okiennego?

Wybór odpowiedniej klamki do okna to nie tylko kwestia estetyki, ale także funkcjonalności i bezpieczeństwa. Zanim zdecydujesz się na konkretny model, warto wiedzieć, jak dobrać klamkę do okucia i profilu okiennego. W tym artykule omówimy dwa kluczowe aspekty, które pomogą Ci podjąć właściwą decyzję.

Dobór klamki do okucia okiennego

Okucie to element łączący skrzydło okna z ościeżnicą, który umożliwia jego otwieranie, przechylanie oraz zamykanie. Wybierając klamkę do okna, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na kompatybilność z posiadanym systemem okuć. Istnieje wiele rodzajów okuć, a nie każda klamka okienna będzie pasować do każdego z nich. Najważniejszym parametrem jest tzw. rozstaw szyldów – odległość między śrubami mocującymi klamkę do skrzydła okna. Standardowy rozstaw to 43 mm, ale warto sprawdzić tę wartość w dokumentacji technicznej okna lub zmierzyć ją samodzielnie. Kolejnym istotnym elementem jest długość kwadratu, czyli części klamki, która łączy się z mechanizmem zamka. Długość kwadratu powinna być dostosowana do grubości skrzydła okna.

Dopasowanie klamki okiennej do profilu

Profil okiennego to ramy i listwy, które tworzą konstrukcję okna. Wybierając klamkę, warto zwrócić uwagę na jej estetykę oraz materiał, z którego została wykonana. Klamka powinna współgrać z profilem okiennym pod względem kolorystyki oraz stylu. Na rynku dostępne są klamki wykonane z różnych materiałów, takich jak aluminium, stal nierdzewna czy tworzywa sztuczne. Klamki aluminiowe są lekkie i trwałe, a także odporne na korozję. Stal nierdzewna charakteryzuje się wysoką wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz czynniki atmosferyczne. Tworzywa sztuczne są stosunkowo tanie i łatwe w montażu, ale mogą być mniej trwałe niż klamki metalowe.